Trwała płyta ogólnobudowlana dotychczas stosowana w budownictwie, sprawdza się w wykończeniach i produkcji mebli

Płyta OSB to płyta wiórowa, która zbudowana została z wielkich wiórów drzewnych (pochodzących głównie z sosny i świerku), które sprasowane ze sobą zostały pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia. Te płatki drewna posiadają długość od 10 do 14 centymetrów, a grubość około 0,6 milimetra i są zespolone za pomocą melaminowo-uretanowej żywicy, która wyróżnia się znacznie mniejszą ilością formaldehydu w składzie.

Regał z płyty OSB ukryty pod schodami na antresolę

Płyty OSB stosowane są najczęściej w budownictwie, jednak coraz śmielej korzysta się z nich także podczas aranżacji wnętrz. Stają się doskonałym materiałem wykończeniowym, a do tego robione są z nich nawet meble.

Jako, że płyty OSB są w stanie udźwignąć spore obciążenia, można zbudować z niej nawet schody na antresolę. Do tego przestrzeń między poszczególnymi schodkami wykorzystać można na regał (na książki i różne dekoracje), również wykonane z płyt OSB.

Płyta OSB w sypialni i łazience

Natomiast w sypialni płyta OSB może znakomicie sprawdzić się jako zagłówek łóżka, który wnosząc do wnętrza drewniany akcent, nieco ociepla całą aranżację. Tego typu dodatki znakomicie sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylach skandynawskich i industrialnych.

Płyta OSB sprawdzi się także w łazience. Można wykonać z niej drzwi do schowka, albo wyłożyć nią sufit. Jednak w łazience, gdzie panuje wzmożona wilgoć, warto płytę OSB dodatkowo zabezpieczyć lakierem. Dzięki elementom z wiórami, łazienka zyska nieco ekologiczny wystrój.

Barek z płyty OSB w kuchni

W kuchni płyta OSB może posłużyć jako barek (wystarczą jedynie dwa kawałki płyty!). Do płyty dodajemy metalowe kątowniki, odpowiedni śruby i łączymy to ze sobą za pomocą wiertarko-wkrętarki. Tak powstały barek montujemy do ściany i korzystamy z niego podczas śniadania, kawy, czy spotkania przy lampce wina.