Z pustym dziedzińcem przed domem, z jednej strony, a z drugiej, monotonnie szare ściany, nie dość, że poprzegradzane czarnymi oknami, to jeszcze bez wyrazu. Taki obrazek, niestety, nie zachęca do wejścia do domu. Na szczęście, dla właścicieli, którzy inspirują się estetyką nowoczesną, pojawiają się liczne opcje, jak przyciągnąć uwagę, aby dom zyskał nowy, modernistyczny wygląd zewnętrznej elewacji.

Pionowe podziały ścian

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zmianę wyglądu elewacji jest podział powierzchni ścian na mniejsze segmenty, przy czym używane materiały mogą się różnić. W przypadku nowoczesnej architektury, jaką jest np. dom z płaskim dachem, doskonale sprawdza się połączenie pionowych i poziomych podziałów. Pozwala to wykreować nowoczesny wygląd, jednocześnie skutecznie podkreślając linie geometryczne.

Przyciągające wzrok pionowe świetliki

Do dodatkowego podziału szarych, monotematycznych ścian, wprowadzić można świetliki. Wszelkiego rodzaju kancykowanie i rombowe zagłębienia niewątpliwie nabijają niuanse na fasadę, ale nie tylko to. Nowoczesne elementy takie jak świetliki, w sposób linearny czy też w formie nieregularnych brył, jednocześnie posiadają walor praktyczny. Źródło naturalnego światła dociera do wnętrza budynku i wprowadza w nim odpowiedni klimat.

Minimalistyczna kolorystyka

Nowoczesny styl, a w szczególności taki, jakim jest minimalistyczna architektura, zwykle bazuje na maksymalizacji funkcjonalności, przy jednoczesnym zachowaniu minimum elementów dekoracyjnych. Jest to estetyka po prostu, w której mniejsza ilość sztucznych elementów daje większą elegancję. Kolorystyka w tej stylistyce opiera się zwykle na stonowanych tonach jasnego szarości, ale również bieli, czerni oraz odcieni drewna. Kolorystyka powinna być konsystentna, ale jednocześnie zróżnicowana w taki sposób, który zachęci do zainteresowania.

Elementy metalowe w architekturze

Dodatki metalowe to świetne klasyki, które szybko odmienią wystrój poszczególnych pomieszczeń lub ogólny wygląd budynku. Od pierwszych wizualizacji oddają one dynamikę i charakter projektu. Szczególnie dobrze sprawdzi się tutaj szary anodowany aluminium, które nadaje budynkowi nowoczesny, loftowy styl. Takie elementy wprowadzają harmonię cechującą tą stylistykę, dlatego warto się nimi inspirować.

Czarna stolarka okienna

Jednym z elementów, który zdecydowanie wyróżnia nowoczesną elewację, jest czarna stolarka okienna. Ucieszy to zwłaszcza tych, którzy cenią sobie estetykę prostoty. Wystrój taki, czyli szarość na elewacji oraz czarne okna, zyskał już wiele zwolenników, gdyż nadaje pomieszczeniom nowoczesność i elegancję. Okna powinny zazwyczaj być dość duże, rampowe i proponować wyżej umieszczone elementy stałe.

Podsumowując, zmiana wyglądu zewnętrznej elewacji zdominowanej przez szare kolory jest istotna nie tylko ze względu na atrakcyjność wizualną, ale również na walory użytkowe. Pozwala ona na wykorzystanie zewnętrznego stylu do wykreowania bardziej funkcjonalnej przestrzeni z uwzględnieniem potrzeb i gustów użytkowników. Zastosowanie powyższych rozwiązań z pewnością pomoże w uzyskaniu pożądanego zewnętrznego wyglądu, który zdecydowanie przyciągnie uwagę.