Stylowe rozwiązania do dekoracji okien w nowoczesnym wnętrzu.

Okna odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu charakteru wnętrza. To one wpuszczają do pomieszczenia światło dziennie, a wieczorem tłumią dźwięki z zewnątrz. Jakie ozdoby warto wybrać, by okno stało się źródłem estetycznego doznań i funkcjonalnej przyjemności?

Okno a design wnętrza

Jeśli chcemy wpisać okno w charakter nowoczesnego wnętrza, powinniśmy zrezygnować z ciężkich i gęstych karniszy oraz ozdobnych lampek z frędzelkami. Postawmy na minimalizm, elegancję i funkcjonalność. Warto przede wszystkim postawić na prostotę i jakość wykonania zasłon, które wpiszą się w estetykę pomieszczenia.

Czyste linie i styl skandynawski

Scandic design zrobił wiele dla wprowadzenia do wnętrz stylowych rozwiązań odnośnie okien. Zasłony w stylu skandynawskim często są jasne, wykonane z lekkiego materiału, np. z bawełny, lnu lub organzy. Dzięki temu światło przenika przez nie przyjemnie rozświetlając pomieszczenie. Proste w formie, oferują prywatność w ciągu dnia oraz nocą, ponieważ na wielu z nich można znaleźć białe, a czasem szare motywy geometryczne.

Markizeta

W ostatnim czasie markizeta jest coraz chętniej wykorzystywana jako element dekoracyjny okien. Chętnie stosuje się ją w aranżacjach surowych, industrialnych wnętrz, ale także w stylu retro lub boho. Ta miękka, lekka tkanina charakteryzuje się delikatnym krosnem, które pozwala światłu przenikać przez nią, dając pomieszczeniu ciepłe, harmonijne oświetlenie.

Markizety często wieńczy się ozdobnym karniszem, który podkreśla styl wnętrza i nadaje dodatkowego charakteru.

Rolety rzymskie

Rolety w stylu rzymskim oznaczają połączenie znakomitego wzornictwa z funkcjonalnością. Rolety te, po zaciągnięciu, składają się jak zasłona w regularne fałdy. Są wykonane z tkaniny, która pozwala na regulację ilości światła, jakie wpada do wnętrza. Rolet rzymskich bowiem różnią się stopniem przepuszczalności światła jakie wpada do pomieszczenia, dlatego można je stosować w różnych kontekstach, dobierając wersję “nietransparentną” albo “przejrzystą”, bądź też inne alternatywne rozwiązania.

Ultramodernistyczne żaluzje

Żaluzje to jedne z nielicznych ozdób okiennych, które bez trudu wpiszą się w industrialne loftowe wnętrza. Są wykonane z silnej stali lub aluminium, dzięki czemu stanowią świetną barierę przed stratami ciepła i szumem z zewnątrz.

Żaluzje występują w wersjach rąbkowych lub płaskich, w całości wykonanych ze szczelin, które kierujemy w odpowiednim kierunku. Są one bardzo praktyczne w utrzymaniu i trwałe.Udaje się więc połączyć funkcjonalność z estetyką wnętrza. Ze względu na dużą swobodę w doborze rozmiarów i kolorów, żaluzje pozwolą dopasować ozdobę do charakteru wnętrza.

Podsumowanie

Ozdoby okienne to jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych wnętrza. Podczas wybierania coraz częściej postawiamy na rozwiązania minimalistyczne bez zbędnych dodatków, które dobieramy do stylu reszty pomieszczenia. Większość nowoczesnych rozwiązań okiennych to proste wzornictwo w połączeniu ze swobodną regulacją ilości światła, który wpada do wnętrza. Decydując się na ultranowoczesne żaluzje, czy wręcz na retro markizety lub bardziej “klasyczne” rozwiązania typu rolety, powinniśmy pamiętać, że zadaniem ozdoby okiennej jest dostarczanie nam przyjemności z przebywania w domu.