Kominek w domu ma szansę stać się jego sercem – centralnym miejscem spotkań, nadającym przestrzeni uroku i przytulności. Dodatkowo powinien spełniać swoją podstawową funkcje, a mianowicie ogrzewać nasz dom (lub jakąś jego część). Jednak kominek kominkowi nie równy, a cały efekt może być zniwelowany poprzez wybór niewłaściwego modelu. Jak wybrać mądrze?

Jakie kominki grzewcze mamy do wyboru?

Kominki z systemem DGB, kominki z płaszczem wodnym dwustronne lub tradycyjne, kominki wolnostojące… Opcji jest mnóstwo i niełatwo się w nich połapać. Czym się kierować podczas wyboru, aby dobrać kominek do naszego gustu i potrzeb? Po pierwsze do wyboru mamy modele tradycyjne, które stawia się przy ścianie – zazwyczaj w salonie, oraz dwustronne, będące ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym, scalającym dwa pomieszczenia (np. salon i jadalnie).

kominki z płaszczem wodnym dwustronne

Ograniczeniem tego modelu jest natomiast fakt, że można go zamontować tylko na ścianach dzielących dwa pomieszczenia. Po drugie zdecydować musimy, czy interesuje nas kominek wolnostojący, tak zwana koza, czy zdobioną obudowę z wkładem kominkowym (żeliwnym bądź stalowym). Możemy też wybrać model z systemem DGB, czyli dystrybucji ciepła po całym domu, lub z płaszczem wodnym, w którym ogrzewana jest woda, a nie powietrze jak w innych modelach. Każde wnętrze potrzebuje indywidualnej oceny, dlatego zanim podejmiemy decyzję warto rozważyć wszelkie plusy i minusy.