Święta Bożego Narodzenia to bardzo ważny czas dla wielu z nas. Wraz ze zbliżającą się gwiazdką, będziemy mieć okazję zasiąść przy wigilijnym stole. Warto zadbać, aby prezentował się on wyjątkowo, a na pewno uda nam się to dzięki pomysłowym i inspirującym dekoracjom.

1. Postaw na naturalne elementy

Każde święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam z choinką, świerkiem, gałązkami, koralikami i dekoracjami ze słomki. Wszystkie z nich mogą być wspaniałą inspiracją do stworzenia pięknych i oryginalnych dekoracji stołu. Warto postawić na naturalne elementy, które wprowadzą atmosferę świąteczną do pomieszczenia. Na przykład, w miejsce bieżnika można położyć gałązki świerku, a wokół talerzy rozstawić szyszki, koraliki i orzeszki.

2. Wybierz sztućce i szklanki z pomysłem

Szczególną uwagę należy zwrócić na wybór sztućców i szklanek. Mogą one stać się nie tylko praktycznymi elementami na stole, ale również wyjątkowymi dodatkami dekoracyjnymi. Możemy postawić na klasyczne, eleganckie rozwiązania lub postawić na sztućce w kształcie reniferów czy choinek. Możliwości jest wiele, a wybór jest tylko nasz.

3. Stwórz świece i lampiony

Innym świetnym sposobem na udekorowanie stołu są świece i lampiony. Mogą one tworzyć przytulną, ciepłą atmosferę, a także wprowadzić kolory i wzory. Ładnie zapakowane małe świece i lampiony, ustawione na środku stołu, mogą stworzyć piękną i unikalną dekorację. Możemy również pokusić się o stworzenie własnych dekoracji, np. wytnąć z papieru świeczniki w kształcie gwiazd lub choinek.

4. Użyj serwetek z fantazją

Serwetki mogą być ciekawym dodatkiem do dekoracji stołu, nie tylko ze względu na ich praktyczną funkcję, ale również dzięki różnorodnym połączeniom kolorystycznym i wzorom. Można wybrać serwetki w klasycznej czerwonej i zieleni, ale równie efektowne będą serwetki w odcieniach srebra, złota czy błękitu. Warto zwrócić uwagę na to, że serwetki nie muszą mieć tradycyjnego kształtu kwadratu. Mogą być przycięte, by tworzyć oryginalne kształty, np. choinkę.

5. Dodaj dekoracje stołu do reszty pomieszczenia

Nie zapominajmy też o reszcie pomieszczenia. Dekoracje stołu powinny wpisywać się w ogólną koncepcję aranżacji. Warto odpowiednio dobrać kolory i wzory, aby dekoracje na stole dopełniały wygląd całego pomieszczenia. Jeśli na środku stołu będzie stał mały świąteczny koszyczek, można dobrać do niego świąteczną ozdobę do okna czy oprawki na szyję butelki z wodą.

Dekoracje stołu świątecznego, to kwestia gustu i wyobraźni każdego z nas. Oczywiście warto pamiętać, że stoł w czasie wigilii powinien być przede wszystkim czysty, schludny i estetycznie przygotowany. Nie zapominajmy o tym, że to w końcu czas służący przede wszystkim spotkaniom i zabawie z rodziną i przyjaciółmi.