Laminat – jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do wykończenia podłóg. Dzięki łatwości montażu, szerokiej gamie wzorów i kolorów oraz niskiej cenie cieszy się ogromną popularnością. Jeśli chcesz zainstalować podłogę laminowaną we własnym domu, warto poznać kilka praktycznych porad, które zapewnią Ci profesjonalny montaż.

Przygotowanie podłoża – klucz do sukcesu

Przed rozpoczęciem montażu podłogi należy dokładnie przygotować podłoże. Oczyszczenie go z pyłów, brudu oraz innych zabrudzeń to niezbędny element, który zwiększy trwałość Twojej podłogi. Zbyt mocno zabrudzone i źle przygotowane podłoże może prowadzić do uszkodzenia laminatu, np. jego odkształcenia, zagięcia czy wystąpienia nierówności.

Przyjrzyj się uważnie laminatowi

Przed rozpoczęciem montażu podłogi laminowanej warto sprawdzić, czy nie ma wad. Takie wady jak łamliwość, pęknięcia, nierówności czy siedzące ząbki mogą znacznie utrudnić proces montażu, a w skrajnych przypadkach wykluczyć go całkowicie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, skontaktuj się z producentem i otrzymaj informacje na temat rozwiązania problemu.

Odpowiednia izolacja akustyczna

Podczas układania podłogi laminowanej, należy pamiętać o odpowiedniej izolacji, która zabezpieczy przed hałasem. Na rynku istnieje wiele różnych materiałów izolacyjnych. Najczęściej jest to folia polietylenowa lub wata mineralna. Izolacja zniekształca dźwięki, co pozwala na poprawienie kondycji akustycznej pomieszczenia.

Montaż podłogi laminowanej

Montaż podłogi laminowanej, to w większości przypadków bardzo łatwe zadanie, które możesz wykonać samodzielnie. Układając podłogę ważne jest, aby zacząć od środka pomieszczenia, aby w ten sposób mieć równomierną ilość paneli na każdej ze stron. Unika się w ten sposób zakrzywienia, które rezygnując ze środka na rzecz krańców będą bardziej widoczne.

Czyszczenie i konserwacja podłogi

Podłoga laminowana to materiał, który bardzo łatwo utrzymać w czystości i porządku. Do codziennego czyszczenia można stosować odkurzacze oraz zmiotki z miękkimi włosiami. Aby dokładniej oczyścić podłogę można użyć wilgotnej szmatki, jednak należy unikać zalewania podłogi wodą. Pamiętaj, że gdy zauważysz uszkodzenie panelu, wymień go tak szybko jak tylko możliwe. Dzięki temu podłoga będzie prezentowała się ładnie i estetycznie przez długie lata.

Podsumowując

Układanie podłogi laminowanej to proste i szybkie zadanie, które można wykonać samodzielnie. Pod warunkiem, że na początku dokładnie przygotujemy podłoże, zmierzymy dokładnie wymiary, zacznijmy od środka pomieszczenie, a zadanie uda nam się bez problemu. Pamiętajmy, że podłoga to jeden z elementów, który wpływa na wygląd i komfort użytkowania pomieszczenia, dlatego warto poświęcić trochę czasu na jej odpowiedni dobór i montaż.