Przemysł jest to bardzo szerokie pojęcie, które zawiera w sobie wszelkie rodzaje procesów produkcyjnych od najmniejszych zakładów, po największe produkcje na skalę światową. Bez względu na to o jakiej dziedzinie przemysłu będziemy rozmawiać, to z pewnością w wielu z nich spotkamy się z nazwami takimi jak miedź, obróbka miedzi, oringi epdm czy na przykład zgrzewanie oporowe i tym artykule przybliżymy czym są te zagadnienia.

Obróbka miedzi

Miedź jest metalem miękkim, który bardzo dobrze przewodzi ciepło i prąd. Dodatkową zaletą miedzi jest fakt iż jest to materiał bardzo plastyczny, który można z łatwością formować na zimno oraz na gorąco. Za wadę należy uznać ciągliwość miedzi podczas skrawania, kiedy to generują się długie wióry utrudniające cały proces. Aby doprowadzić do tego by stop był bardziej kruchy stosuje się domieszkę telluru (tlenowiec z grupy półmetali), lub siarki. Miedź również można frezować oraz gwintować, i przy użyciu odpowiednich narzędzi przeznaczonych do tego typu materiału obróbka miedzi przebiegnie sprawnie, przy minimalnych kosztach. Metal ten może być obrabiany zarówno na sucho jak i „na mokro” czyli z zastosowaniem środków smarno – chłodzących szczególnie wymaganych w przypadku pracy z miedzią w obrabiarkach.

Oring epdm

Oringi są to uszczelki gumowe w najprostszej formie. Są nieskomplikowanymi elementami wielu urządzeń, natomiast to nie świadczy o tym, że są zbędne. Otóż bez tego rodzaju uszczelek wiele nawet najbardziej nowoczesnych maszyn przemysłowych nie mogłoby prawidłowo działać. Oring epdm jest wykonany z kauczuku etylenowo- propylenowo- dienowego. Materiał ten charakteryzuje się bardzo dużą zdolnością do tak zwanej odwracalnej deformacji czyli jest odporny na wszelkie naciski, odkształcenia czy zagięcia. Oringi epdm mogą być z powodzeniem stosowane w warunkach gdzie używa się alkoholi, kwasów mrówkowych, chlorowodorowych i octowych, ponieważ wykazują na te substancje bardzo dużą odporność. Uszczelki epdm można stosować w temperaturach od -50 stopni do +150 stopni. Dodatkowo są odporne na warunki atmosferyczne, parę wodną, wodę. Podczas stosowania oring epdm należy unikać benzyny, olei mineralnych oraz smarów mineralnych.

Zgrzewanie oporowe

Ten rodzaj zgrzewania jest najczęściej wybieranym sposobem łączenia ze sobą elementów. W zgrzewaniu oporowym wyróżniamy cztery rodzaje tej pracy: doczołowe, liniowe, punktowe oraz garbowe. Jak przebiega zgrzewanie elektryczne oporowe? Więc składa się ono z trzech faz:

  • faza pierwsza polega na tym iż elementy które mają zostać połączone ulegają sile nacisku elektrod, a następnie zostaje włączony prąd o dużym natężeniu. W trakcie rozgrzewania na powierzchni elementów zaczyna się tworzyć jądro zgrzejne.
  • faza druga rozpoczyna się w momencie gdy pod wpływem ciepła następuje rozrost jądra zgrzejnego i w tym momencie rozgrzane elementy robią się plastyczne, a siła dociskająca odkształca je w miejscu łączenia, co jest naturalnym zjawiskiem.
  • faza trzecia to sytuacja w której po odłączeniu dopływu prądu, jądro uzyskuje maksymalną wielkość a elektrody w dalszym ciągu wywierają nacisk na łączone powierzchnie, tak aby podczas krzepnięcia elementy były we właściwej pozycji.