Deski egzotyczne to elegancki i trwały materiał, który doskonale sprawdza się jako wykończenie tarasów, elewacji czy ogrodzeń. Ich wyjątkowy urok oraz odporność na działanie czynników atmosferycznych przyciąga coraz większą liczbę klientów. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak mieć świadomość, że cena takiego materiału może być dość wysoka. Jakie są więc koszty za metr bieżący i jakiego rodzaju egzotyczne deski można wybrać?

Rodzaje egzotycznych desek

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów egzotycznych desek, w zależności od gatunku drewna, z jakiego zostały wykonane. Wśród najpopularniejszych znajdują się:
– deski z jatoby;
– deski z cumaru;
– deski z massaranduby;
– deski z bangkirai;
– deski z ipé.

Ceny desek egzotycznych

Ceny egzotycznych desek wahają się w zależności od gatunku drewna oraz wymiarów desek. W przypadku jatoby, za metr bieżący trzeba zapłacić ok. 200 – 300 zł, zaś w przypadku bangkirai cena wynosi około 150 – 250 zł. Deski z ipé są z kolei najdroższe – ich cena wynosi nawet ponad 500 zł za metr bieżący. Warto jednak pamiętać, że deski egzotyczne są trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu są to koszty na wiele lat.

Jak dobrać deski do swojego tarasu?

Wybierając deski egzotyczne, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim, trzeba dobrać gatunek drewna do konkretnego miejsca, w którym mają być użyte. Dla tarasów i elewacji najczęściej rekomendowane są deski z jatoby, bangkirai lub massaranduby. Ważne jest także, aby wybierać deski o właściwej grubości oraz długości. Dobrej jakości deski powinny być wyróżniać się równą i gładką powierzchnią, brakiem sęków oraz ładnym i zrównoważonym kolorem.

Jak oszczędzić na deski egzotyczne?

Decydując się na zakup desek egzotycznych, warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego specjalisty. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dokonujemy właściwego wyboru. Dodatkowo, specjalista pomoże nam uniknąć niepotrzebnych kosztów, pomagając w doborze desek o odpowiedniej grubości i długości. Ważne jest także, aby dokładnie zabezpieczyć deski przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych – dzięki temu zminimalizujemy koszty eksploatacyjne.