W ostatnich latach styl wiejski zyskał na popularności, zwłaszcza wśród osób, które chcą oderwać się od miejskiego zgiełku i nasyconego współczesnymi technologiami stylu życia. Dom w stylu wiejskim kojarzy się przede wszystkim z klimatyzacją, swobodą oraz przytulnością. Jeśli jesteś zainteresowany stworzeniem w swoim domu rustykalnego klimatu, przeczytaj poniższe inspiracje.

1. Materiały naturalne
Najważniejszym aspektem stylu wiejskiego są naturalne materiały. Podłogi wykonane z drewna, kamienne blaty, ceglane ściany, betonowe elementy nadające rustykalny klimat. Wnętrze w stylu wiejskim warto łączyć z elementami rustykalnymi, takimi jak wiklinowe kosze na drewno czy płócienne obrusy na stołach.

2. Meble
Meble w stylu wiejskim powinny być proste i funkcjonalne. Drewniane stoły, krzesła, regały i szafy są wyborem numer jeden. Meble z antycznych sklepów lub giełd mają oryginalne kształty i dodają uroku wnętrzu. Zamiast kanap i foteli w stylu angielskim, lepiej postawić na tapicerowane meble np. sofy z jasnego materiału.

3. Oświetlenie
Wnętrze w stylu wiejskim powinno być jasne i przestronne. Dlatego warto korzystać z naturalnego światła, a oświetlenie sufitowe mieć na tyle funkcjonalne, by móc regulować natężenie światła w zależności od potrzeb. Źródła światła powinny być delikatne, ale jednocześnie ciepłe: kinkiety wiszące, lampy stołowe lub stojące z abażurem.

4. Kolory
Kolory są bardzo ważne w przypadku stylu wiejskiego. Powinny być naturalne, stonowane, ale jednocześnie ciepłe, by wprowadzać do wnętrza pozytywną energię. Bezpiecznym wyborem są barwy zieleni, brązu i beżu. Akcenty z drewna, metalu lub szkła, w kolorze bieli, czerwonej lub czarnej, dodają wiejskiego szyku.

5. Dekoracje
Wnętrze w stylu wiejskim to przede wszystkim przytulność i domową atmosferę. Dlatego króluje prostota oraz minimalizm. W celu uzupełnienia wystroju, warto postawić na dodatki takie jak donice z kwiatami, ozdobne przedmioty z wikliny czy zdjęcia rodzinne uzupełniające wiejski klimat. Uroczo wyglądają na przykład dekoracyjne poduszki na łóżku, z motywem kwiatowym czy meszku.

Wnętrze w stylu wiejskim może być idealnym miejscem doładowującym baterie i odpoczynku. Jeśli marzysz o przestrzeni pełnej naturalnych materiałów, przytulnych dodatków i prostych mebli, wybierz styl wiejski. Dzięki tym inspiracjom możesz stworzyć w swoim domu idealne miejsce relaksu, które pozwoli Ci uciec od miejskiego zgiełku i wyciszyć się na co dzień.